ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ
Η κρατική οργάνωση της νεοελληνικής κοινωνίας.
Η μορφή του πολιτεύματος και οι βασικοί κανόνες της λειτουργίας του
Γ' Τάξη Λυκείου
Κατερίνα Πασίση
Προετοιμασία
Διεύθυνση: http://www.parliament.gr
Στόχοι
Γενικοί
Ειδικοί
Οργάνωση υλικού
Ακολουθείται η διάταξη του κεφαλαίου στο σχολικό εγχειρίδιο επειδή το σχολείο δεν διαθέτει ηλεκτρονικό υπολογιστή. Συνεπώς το υλικό από το Διαδίκτυο είναι συνοδευτικό, υποστηρικτικό.
Δόθηκε στους μαθητές στη συμβατική μορφή των φωτοτυπιών αφού βεβαίως είχε υποστεί την απαραίτητη επεξεργασία ( συντόμευση, αναδιάταξη μέσω αντιγραφής και επικολλήσεων και λοιπά).
Διάρθρωση μαθήματος και Δραστηριότητες μαθητών
Ενότητα Α'
Μικρή εισαγωγή από το διδάσκοντα με θέμα: Νομικοί κανόνες σε πολιτικές κοινωνίες με κρατική οργάνωση
." Μαιευτική" μέθοδος παρουσίασης. Σύνδεση με προηγούμενα ( "φυσικές", "πολιτικές" κοινωνίες).
Τέσσερις μαθητές αναλαμβάνουν την ιστορική παρουσίαση του κοινοβουλευτισμού στην Ελλάδα.
Υλικό από την υποσελίδα με τίτλο:
Κοινοβουλευτική παράδοσηΣύνδεση του μαθήματος με το αντίστοιχο της Ιστορίας. Ιδιαίτερη αναφορά στον Καποδίστρια.
Παρουσίαση από το διδάσκοντα χρονικού διαγράμματος με την εξέλιξη του κοινοβουλευτισμού στην Ελλάδα.( Συνελεύσεις και Συντάγματα ).
Κλείσιμο ενότητας με mini quiz: Ποιοι οι μακροβιότεροι πρωθυπουργοί της Ελλάδας;
( Υποσελίδα - Ιστορικά )
Ενότητα Β'
Παρουσιάζεται συνοπτικά το θέμα με τη χρήση διαγράμματος. Αναλύονται οι όροι: Δημοκρατία, Προεδρευομένη, Κοινοβουλευτική
Δίδεται υλικό κατόπιν επιλογής από τις υποσελίδες : Κοινοβουλευτική Παράδοση, Θεσμική Οργάνωση και Λειτουργία.
Η πλειοψηφία των μαθητών είχαν επισκεφτεί πέρυσι τη Βουλή. Μας παρουσιάζουν την εμπειρία τους. Τους δίδεται το υλικό των υποσελίδων : Το κτίριο και οι υπηρεσίες της Βουλής με σκοπό την υποστήριξη της παρουσίασης του θέματός τους. Συνοδευτικό υλικό αφίσες από τη Βουλή. ( Εορτασμός επετείου , το πρώτο Σύνταγμα της Ελλάδας, Χαρίλαος Τρικούπης )
Η Βουλή σήμερα, τα Πολιτικά Κόμματα
Εργασία
σε ομάδες. Δίδεται υλικό για τη σύνθεση της Βουλής, τις εκλογές , τις κοινοβουλευτικές ομάδες , την κυβέρνηση, τις θέσεις των βουλευτών στα έδρανα από το Διαδίκτυο. Χρησιμοποιούνται έγχρωμες φωτοτυπίες.Μια ομάδα μαθητών αναλαμβάνει τη συλλογή υλικού από τον τοπικό Τύπο με θέμα τα αποτελέσματα των εκλογών στην Πάτρα και το νομό Αχαϊας. Η έρευνα γίνεται στη Δημοτική Βιβλιοθήκη της πόλης μας.
Συζητείται ο ρόλος των πολιτικών κομμάτων στην κοινοβουλευτική Δημοκρατία.
Σε συνεργασία με το διδάσκοντα του μαθήματος της Έκθεσης δίδεται παρόμοιο θέμα για επεξεργασία.
Ενότητα Γ'
Η οργανωτική βάση του πολιτεύματος.
Το υλικό προέρχεται από την υποσελίδα : Θεσμική οργάνωση και λειτουργία της Βουλής των Ελλήνων.
Τρεις ομάδες αναλαμβάνουν να συνοψίσουν και να παρουσιάσουν σύντομα τα παρακάτω επιμέρους θέματα:
Το Νομοθετικό έργο της Βουλής.
Το υλικό προέρχεται από τις υποσελίδες:
Εβδομαδιαίο δελτίο επιτροπών
Ημερήσια Διάταξη
Νομοσχέδια προς συζήτηση
Θέλω να τονίσω το ειδικό ενδιαφέρον των μαθητών μου για αυτή την ενότητα μια και οι περισσότεροι επιθυμούν να σπουδάσουν Νομικές Επιστήμες,. Η διδασκαλία του μαθήματος ολοκληρώθηκε με μια προσωμείωση συνεδριάσεως επιτροπής με θέματα της ημερήσιας διάταξης που τους δόθηκαν από την αντίστοιχη υποσελίδα.
Αξιολόγηση διδακτικής εμπειρίας από το διδάσκοντα και τους μαθητές
Συζήτηση με θέμα : Νέοι και το φαινόμενο της αδιαφορίας για την Πολιτική.
Νέοι και συμμετοχή στη Δημοκρατία.
Συμπέρασμα
Το παραπάνω σχέδια μαθήματος θα διέφερε κατά πολύ αν το σχολείο μας διέθετε Εργαστήριο Πληροφορικής, αν για τους εκπαιδευτικούς και για τους μαθητές υπήρχε δυνατότητα πρόσβασης στο διαδίκτυο . Θα μπορούσαμε να επισκεφτούμε τις σελίδες των Ευρωπαϊκών Κοινοβουλίων που προτείνονται. Θα μπορούσαμε επίσης να στείλουμε e.mail χρησιμοποιώντας τους προτεινόμενους συνδέσμους του site στον Πρόεδρο της Βουλής , στον Πρωθυπουργό, στον Υπουργό Παιδείας, στα Κόμματα εκφράζοντας την αγωνία μας για το μέλλον του σχολείου μας στα πλαίσια της Εκπαιδευτικής
Μεταρρύθμισης.
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
ΜΑΘΗΜΑ: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΕΧΝΗΣ
ΘΕΜΑ: ΑΚΡΟΠΟΛΗ
ΣΗΜΑΝΤΗΡΗ ΣΕΒΑΣΤΗ-ΕΛΕΝΗ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ
ΤΑΞΗ: Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ
ΩΡΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ: 6 ΩΡΕΣ
ΕΠΟΠΤΙΚΑ ΜΕΣΑ: ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ, SLIDES, CD-ROM, INTERNET
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΑΘΗΣΗΣ: ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΣ ΣΤΟΧΟΣ
:ΣΚΟΠΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ:
1) Προσέγγιση αρχαίου κόσμου
Α )Ιδεολογία, σημεία αναφοράς
Β) Θρησκεία
Γ)Κοινωνία
Δ)Οικονομία
Ε)Πολίτευμα
ΣΤ) Επαγγέλματα
Ζ) Τεχνολογία-τεχνογνωσία
2) Σεβασμός στην αρχαία κληρονομιά
3) Χρήση multi-media
4) Ομαδικότητα - συνεργασία
5) Ενδιαφέροντα
6) Άποψη για τους " αρπαγμένους" θησαυρούς
7) Γνωριμία με τα Νεοκλασικά της Πάτρας
8) Καλλιέργεια κρίσης, άποψης, αυτοπεποίθησης και αυτοεκτίμησης
ΦΑΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
1) Ερωτηματολόγιο γνωστικού περιεχομένου
2) Ερωτηματολόγιο "απαιτήσεων" και δικαιωμάτων
3) Ρυθμοί
4) Οι χώροι της Ακρόπολης. Αρχιτεκτονική
5) Γλυπτός διάκοσμος.
ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ
:1) Ασκήσεις
2) Εκδρομή
Α)στην Ακρόπολη .Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο χώρο της Ακρόπολης και του Μουσείου.
Β)στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο. Μουσειοπρόγραμμα.
3) Επίσκεψη σε "τόπους" (sites)
Σφάλμα! Το αρχείο προέλευσης της αναφοράς δεν βρέθηκε.
Σφάλμα! Το αρχείο προέλευσης της αναφοράς δεν βρέθηκε.
http://www.culture.gr/2/21/211/21101m/g211am01.html
http://museum-security.org/elginmarbles.html
4) Επίσκεψη στο τοπικό Μουσείο της Πάτρας. Μουσειοπρόγραμμα.
5) " Έφοδος στην πόλη". Πρόγραμμα επαφής και γνωριμίας με τα νεοκλασικά της πόλης.
6) Παρουσίαση cd-rom με θέμα την Ακρόπολη από ομάδα μαθητών.
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Ερωτηματολόγιο, ομάδες εργασίας από μαθητές.
ΑΝΑΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣΗ: Επίσκεψη στο Ρωμαϊκό Ωδείο της Πάτρας ή στο Κάστρο . Εκπαιδευτικό πρόγραμμα.
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
Χρήση αυθεντικού υλικού(τουριστικού οδηγού) στην τάξη για την διδασκαλία ξένης γλώσσας.
KATΣΙΚΟΥΛΗ ΦΕΒΡΩΝΙΑ
Ειδικότητα ΠΕ6
Στόχοι
Χρήση αυθεντικού υλικού(τουριστικού οδηγού) στην τάξη για την διδασκαλία ξένης γλώσσας.
Οργάνωση υλικού - συνδέσεις - διάταξη:
Δεν υπάρχουν υπολογιστές στην τάξη, γι’αυτό χρησιμοποιώ φωτοτυπίες. Η σελίδα Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης –Ταξίδι στην Ελλάδα με βοήθησε πολύ.
Δραστηριότητες μαθητών βάσει του υλικού
Συνδυασμός με άλλα συμβατικά μέσα:
Πίνακας, μαγνητόφωνο, διαφάνειες, φωτοτυπίες με ασκήσεις.
Αναμενόμενες αλλαγές στο μοντέλο της διδασκαλίας και μάθησης
Δημιουργεί μεγάλο ενδιαφέρον στους μαθητές.
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
Το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης διαφόρων ουσιών
Aταλόγλου Θεοδώρα
Χημικός
Γενικοί: Να γνωρίσουν τα παιδιά το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης διαφόρων ουσιών
Ειδικοί : Κατανόηση βαθύτερη του φαινομένου ,Μηχανισμοί, Τύποι, Νόμος.
Οργάνωση υλικού - συνδέσεις - διάταξη:
Ακολουθείται η διάταξη του κεφαλαίου στο σχολικό εγχειρίδιο , επειδή το εργαστήριο Χημείας δεν διαθέτει Η/Υ.
Πειράματα στο εργαστήριο από υλικό από Διαδίκτυο και όχι μόνο.
Φωτοτυπίες για συμπλήρωση της θεωρίας των ασκήσεων και των ερωτήσεων .
Δραστηριότητες μαθητών βάσει του υλικού
Συνδυασμός με άλλα συμβατικά μέσα:
Χρήση α) projector διαφάνειες β) προβολή video γ) πίνακας δ) τετράδιο μαθητών ε) πειράματα
Αναμενόμενες αλλαγές στο μοντέλο της διδασκαλίας και μάθησης
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
Τεχνολογία Η/Υ - Εκτυπωτές Γενικής Χρήσεως
Ι. Χατζηλυγερούδης
Καθηγητής Πληροφορικής, ΕΠΛ Πατρών
Στόχοι
Να μπορούν οι μαθητές να
Υλικό
Υλικό για παραγωγή
Δόμηση της γνώσης
Πορεία διδασκαλίας
Τελικά ο καθηγητής παρουσιάζει τον ορισμό ενός εκτυπωτή, τη σύνδεσή του στον Η/Υ και τους τύπους των εκτυπωτών με μία ή δύο διαφάνειες. Επίσης επιδεικνύει στους μαθητές τους πραγματικούς εκτυπωτές που υπάρχουν στο εργαστήριο.
Τελικά ο καθηγητής παρουσιάζει σε διαφάνειες και εξηγεί τη δομή, λειτουργία και τη μέθοδο εκτύπωσης κάθε κατηγορίας εκτυπωτή.
Αξιολόγηση
Δίνεται στους μαθητές ένα φύλλο που περιέχει μια άσκηση αξιολόγησης. Η άσκηση περιλαμβάνει τα εξής: κάτω από το όνομα κάθε κατηγορίας εκτυπωτή υπάρχουν λέξεις κλειδιά που αναφέρονται στην τεχνολογία, στα χαρακτηριστικά και στα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των εκτυπωτών εν γένει. Ο μαθητής καλείται να σημειώσει ποιά αληθεύουν για την αντίστοιχη κατηγορία εκτυπωτή.
Δραστηριότητα
Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες και καλούνται να δώσουν απάντηση σε κάποιο πρόβλημα. Το πρόβλημα αφορά στην επιλογή του κατάλληλου εκτυπωτή για μια συγκεκριμένη περίπτωση με βάση χονδροειδή κριτήρια, π.χ. μιας μικρής εμπορικής επιχείρησης που χρειάζεται ένα εκτυπωτή για εκτύπωση αποδείξεων λειανικής πώλησης κλπ. Το πρόβλημα είναι διαφορετικό για κάθε ομάδα, ώστε να βρεθούν λύσεις για διάφορες περιπτώσεις. (Βοήθεια στη σύνταξη τέτοιων περιπτώσεων μπορεί να βρει ο καθηγητής π
.χ. από τη σελίδα διαδικτύου 5, όπου η Hewlett-Packard έχει ένα σύμβουλο κατάλληλης αγοράς για τους εκτυπωτές της)Εργασία για το σπίτι
Μπορούν να δοθούν δύο τύποι εργασιών για το σπίτι. Στον πρώτο τύπο δίνεται ένα πρόβλημα σαν το παραπάνω, αλλά πιο σύνθετο, με βάση πιο λεπτομερή κριτήρια και συγκεκριμένο μοντέλο εκτυπωτή από κάποια συγκεκριμένη εταιρεία (στοιχεία από το διαδίκτυο-σελίδες εταιρειών, διαφημιστικά φυλλάδια κλπ).
Ο δεύτερος τύπος εργασίας αφορά την εύρεση και περιγραφή των διαφόρων τύπων εκτυπωτών ως προς τις λειτουργικές διαφορές τους και όχι μόνο τις τεχνολογικές. Αυτό αφορά κατηγορίες εκτυπωτών στην ίδια τεχνολογική κατηγορία, αλλά με διαφορετικό λειτουργικό στόχο, π.χ. εκτυπωτές δικτύου, για ομάδες εργασίας κλπ. (στοιχεία από το διαδίκτυο-σελίδες εταιρειών, διαφημιστικά φυλλάδια κλπ).
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
"ΗΛΙΑΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ" : Είναι δυνατόν με την ευρεία χρήση της να αμβλυνθούν κάποια από τα μεγάλα προβλήματα του πλανήτη μας;
Αναστασίας Διακουμίδου
Ηλεκτρολόγος-Μηχανολόγος μηχανικός (ΠΕ12)
Σε ποιους απευθύνεται το πρόγραμμα:
Το πρόγραμμα αυτό θα μπορούσε να εφαρμοστεί στη Α΄ Λυκείου του ΕΠΛ στο μάθημα της Τεχνολογίας (εφαρμόστηκε στο ΕΠΛ Πάτρας πριν 3 χρόνια),ή στο γυμνάσιο στο ίδιο μάθημα, ή σε πρόγραμμα Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης (εφαρμόστηκε φέτος με παιδιά του 5ου κύκλου της Β΄ τάξης του ΕΠΛ Πάτρας) . Οι απαιτήσεις θα προσαρμόζονται κάθε φορά στην ηλικία των μαθητών, στο επίπεδό τους και στον χρόνο που μπορούμε να διαθέσουμε για την υλοποίηση του προγράμματος. Θα ήταν θετικό να συνεργαστούν καθηγητές διαφορετικών ειδικοτήτων για να εξασφαλιστεί η διεπιστημονικότητα. (ΗΜ μηχανικός, καθηγητής πληροφορικής, φιλόλογος , Αγγλικών, βιολόγος ή χημικός, Καλλιτεχνικών μαθημάτων κ.λ.π.)
Το πρόγραμμα όπως προαναφέρθηκε έχει εφαρμοστεί , χωρίς όμως τη χρήση sites σαν πηγή πληροφόρησης.
Εκτιμώ πως με την εφαρμογή των νέων μέτρων από τη νέα σχολική χρονιά, τέτοια προγράμματα θα είναι αδύνατον να υλοποιούνται στα Ενιαία Λύκεια. Η εντατικοποίηση έχει ήδη περάσει στα παιδιά της Α΄ Λυκείου από τη φετινή χρονιά. Mέχρι σήμερα, μπορούσαμε να υλοποιήσουμε τέτοια προγράμματα, μόνο με παιδιά της Α΄ ή με αρκετή δυσκολία με παιδιά της Β΄ Λυκείου, αλλά ποτέ με μαθητές της Γ΄ που προετοιμάζονταν πυρετωδώς για τις εξετάσεις. Tώρα μάλλον θα πρέπει να περιοριστούμε σε δραστηριότητες που θα γίνονται μόνο στα γυμνάσια, εκτός αν δοθεί η δυνατότητα από το ίδιο το αναλυτικό πρόγραμμα για υλοποίηση τέτοιων προγραμμάτων στις ώρες κάποιων μαθημάτων.
Χρονική διάρκεια
: Οι ώρες (5 τη βδομάδα) του Γ΄ τριμήνου του μαθήματος Τεχνολογία και Παραγωγή του αναλυτικού προγράμματος που ίσχυε μέχρι τη σχολική χρονιά 1997-1998 για την Α΄τάξη των ΕΠΛ ή 2 ώρες τη βδομάδα για πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που διαρκεί μια ολόκληρη σχολική χρονιά.Αριθμός μαθητών: 15 στη πρώτη περίπτωση, 20-25 στη δεύτερη περίπτωση.
Στόχοι του προγράμματος :
Οι μαθητές
Οι στόχοι πρέπει να αξιολογούνται κατά τη διάρκεια του προγράμματος και να αναπροσαρμόζονται (διαμορφωτική αξιολόγηση).
Περιεχόμενο, μεθοδολογία και μέσα που θα χρησιμοποιηθούν για την επίτευξη των στόχων:
Για να επιτευχθούν οι δύο πρώτοι στόχοι θα προβληθεί βιντεοκασέτα και το CD ROM "SOS ενέργεια" (του Ιδρύματος Μελετών Λαμπράκη). Θα επακολουθήσει συζήτηση.
Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες, καταγράφουν τα ερωτήματά τους για το θέμα και στη συνέχεια με συζήτηση όλων των μαθητών (στόχος 12) ομαδοποιούνται τα ερωτήματα
Με βάση τον χωρισμό των ερωτήσεων σχηματίζονται ομάδες δουλειάς είτε με βάση τις φιλίες είτε με βάση το ενδιαφέρον κάποιων παιδιών για το ίδιο θέμα.
Ένας πιθανός χωρισμός σε ομάδες είναι: Η ομάδα που θα ασχοληθεί με τους ηλιακούς συλλέκτες, η ομάδα που θα ασχοληθεί με τα φωτοβολταϊκά , η ομάδα που θα ασχοληθεί με τη βιοκλιματική αρχιτεκτονική.
Για την επίτευξη των στόχων 3,10 και11,οι ομάδες μελετούν άρθρα από περιοδικά ή αποκόμματα από εφημερίδες. Επακολουθεί συζήτηση. Τα παιδιά μπορούν να συντάξουν επιστολές με τα ερωτήματά τους ή με τις απόψεις τους και να τα στείλουν σε φορείς, υπουργεία, οικολογικές οργανώσεις, ειδικούς επιστήμονες.
Για να κατανοήσουν οι μαθητές τη διαδικασία της έρευνας (στόχος 4) παίζουμε το "παιχνίδι των σκουπιδιών".
Για να επιτευχθεί ο στόχος 5 προβάλλεται βιντεοταινία για τις Ανανεώσιμες Μορφές Ενέργειας και συνεχίζεται η πλοήγηση στο CD ROM "SOS Ενέργεια". Επίσης προγραμματίζονται επισκέψεις σε κάποιους χώρους, όπως π.χ. στην Achaia Clauss (οινοποιητική βιομηχανία που χρησιμοποιεί ηλιακούς συλλέκτες για τη θέρμανση του νερού με το οποίο πλένονται τα μπουκάλια), επίσκεψη στα Τ.Ε.Ι. της Πάτρας ( όπου ορισμένα κτίρια είναι χτισμένα με βάση τις αρχές της βιοκλιματικής αρχιτεκτονικής), επίσκεψη στο Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας ή στο Πανεπιστήμιο της Πάτρας κ.λ.π. Κάθε ομάδα αναλαμβάνει, με κάποια παρουσίαση της εργασίας της, να προετοιμάσει τα υπόλοιπα παιδιά ώστε να είναι σε θέση να παρακολουθήσουν τις ξεναγήσεις ,έχοντας τις βασικές γνώσεις για τις διατάξεις που θα δουν (Στόχος 6,8.13). Όπου υπάρχει πρόβλημα με έννοιες που οι μαθητές δεν γνωρίζουν, βοηθάει ο καθηγητής. Ο ρόλος του καθηγητή είναι επίσης να διευκολύνει τις ομάδες να βρουν τις πληροφορίες που τους χρειάζονται από κατάλληλες πηγές, να τις ταξινομήσουν, να κάνουν διασταύρωση των στοιχείων ,να προετοιμάσουν τις συνεντεύξεις που θα πάρουν από κάποιους φορείς ή πρόσωπα και τέλος μετά από τις επισκέψεις να γίνει ανατροφοδότηση της εργασίας τους και πιθανόν να γράψουν κάποια άρθρα (στόχος 7) για την εφημερίδα του σχολείου, για τη σελίδα του σχολείου στο Internet ή για τον τοπικό τύπο. Για την επίτευξη του στόχου 7 εκτός από τη βοήθεια των καθηγητών, θα μπορούσε να γίνει συνάντηση της ομάδας με δημοσιογράφο και να συζητηθούν οι βασικές αρχές για τη συγγραφή άρθρου.
Σαν πηγή πληροφόρησης εκτός από τα βιβλία επισκέψεις, συνεντεύξεις και τις απαντήσεις που θα λάβουν στις επιστολές με τα ερωτήματά τους, οι μαθητές μπορούν να χρησιμοποιήσουν CD ROM (όπως το "SOS ενέργεια, ή το ενέργεια 2000) και κάποιες σελίδες στο Internet. Π.χ. τη σελίδα της Greenpeace στη διεύθυνση: http:www.greenpeace.org/ ή την ιστοσελίδα στη διεύθυνση: http:www.astc.org (Association of science technology Centres) και από εκεί να μπουν στο Νational Renewable Energy Laboratory Visitors Centre όπου μπορούν (αν ξέρουν Αγγλικά) να βρουν και οι τρεις ομάδες υλικό για τις εργασίες τους.
Επίσης μπορούν σε ορισμένα Sites να υποβάλουν τις ερωτήσεις τους σε ειδικούς επιστήμονες που απαντούν.
Υπάρχουν πάρα πολλά Sites που έχουν σχέση με την ηλιακή ενέργεια που μπορούν να βρεθούν με links από τις προαναφερθείσες διευθύνσεις ή μπαίνοντας στη διεύθυνση:
Σφάλμα! Το αρχείο προέλευσης της αναφοράς δεν βρέθηκε..net/solar/websites.htm , όπου μπορεί κανείς να βρει πάνω από 60 links που έχουν σχέση με ενέργεια, με ηλιακή ενέργεια και με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας . Όμως πριν δοθούν οποιεσδήποτε διευθύνσεις στους μαθητές πρέπει να έχουν μελετηθεί από τους καθηγητές, έτσι ώστε με την κάθε επίσκεψη σε κάποια σελίδα να υπάρχει ξεκάθαρος στόχος. Αλλιώς οι μαθητές θα χάσουν πολύ χρόνο χωρίς αποτέλεσμα.
Θα μπορούσαν επίσης οι μαθητές να συνδεθούν με άλλα σχολεία στην Ελλάδα που ασχολούνται με παρόμοιο θέμα π.χ. με το Ε.Π.Λ. Ιωαννίνων όπου στην ιστοσελίδα του μπορούν να διαπιστώσουν ότι είναι ένα "Ηλιακό Σχολείο" και υλοποιεί 2 προγράμματα με αυτό το θέμα , να γίνει ανταλλαγή απόψεων ανάμεσα σε μαθητές και καθηγητές.
Ακόμα θα μπορούσαν να συνδεθούν με σχολεία στο εξωτερικό για τους ίδιους λόγους. Π.χ. με το Horsens amtsgymnasium στη Δανία που φέτος συνεργάστηκε με το σχολείο μας με αποτέλεσμα να βγει ένα κοινό άρθρο για την Ηλιακή Ενέργεια στην Ελλάδα και στη Δανία.
(Διεύθυνση: http://www.horsensamts-gym.dk/1z/artslut5.htm)
Η βοήθεια από καθηγητές άλλων ειδικοτήτων όπως π.χ. των ξένων γλωσσών στη κατανόηση sites που δεν είναι Ελληνικά αλλά και στην επικοινωνία με ξένα σχολεία, ή των φιλολόγων στον τρόπο συγγραφής δημοσιογραφικού άρθρου και στην εύρεση στοιχείων από τη μυθολογία, ποίηση, λογοτεχνία που έχουν σχέση με το θέμα, ή του καθηγητή της πληροφορικής που μπορεί να βοηθήσει τους μαθητές στην εκμάθηση της χρήσης του Internet ή του e-mail, είναι σημαντική .
Στη συνέχεια κάθε ομάδα στο εργαστήριο, θα κατασκευάσει (στόχος 9) μια διάταξη ή μακέτα που θα έχει σχέση με το θέμα. Κάποιες ιδέες για κατασκευές που έχουν σχέση με ηλιακή ενέργεια μπορούν να βρουν οι μαθητές στη διεύθυνση:
Σφάλμα! Το αρχείο προέλευσης της αναφοράς δεν βρέθηκε.
Στο τέλος του προγράμματος καλό είναι να προταθούν λύσεις για την αντιμετώπιση των περιβαλλοντικών και των άλλων προβλημάτων και οι μαθητές να δράσουν (στόχος 15). Π.χ. στέλνοντας κάποιες επιστολές στους αρμόδιους, με τα συμπεράσματά τους και την απαίτησή τους να γίνει κάτι για την άμβλυνση των προβλημάτων αυτών.
Aξιολόγηση:
Απαραίτητο είναι εκτός από τη διαμορφωτική να γίνει και τελική αξιολόγηση του προγράμματος. Η αξιολόγηση μπορεί να γίνει με ερωτηματολόγια που θα απαντήσουν οι μαθητές στην αρχή κατά τη διάρκεια και στο τέλος του προγράμματος, με συζήτηση για την αξιολόγηση των στόχων με τους μαθητές, με συζήτηση και συνεχή παρατήρηση που θα κάνουν οι καθηγητές κατά τη διάρκεια και στο τέλος του προγράμματος.
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ - ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥ Η/Υ
ΤΣΟΤΡΑ ΜΑΡΙΑ
ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΑΘΗΤΩΝ:
Οι περισσότεροι μαθητές γνωρίζουν ελάχιστα για τα μέρη του υπολογιστή και αυτοί που γνωρίζουν έχουν συγκεχυμένες γνώσεις. Συνήθως συγχέουν τις περιφερειακές μονάδες με τις κεντρικές μονάδες του Η/Υ.ΣΤΟΧΟΙ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ:
Να μάθουν οι μαθητές ποια είναι τα μέρη του υπολογιστή και ποιες οι λειτουργίες και η χρησιμότητά τους.
ΕΠΟΠΤΙΚΑ - ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΑ ΜΕΣΑ:
Πραγματικά μέρη του υπολογιστή από αποσυναρμολογημένους υπολογιστές, ηλεκτρονικές κάρτες, διαφάνειες ,καθώς και αναφορά σε συγκεκριμένο site του internet. Αν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης γίνεται επίσκεψη στο site
Σφάλμα! Το αρχείο προέλευσης της αναφοράς δεν βρέθηκε. στο οποίο υπάρχουν πληροφορίες για θέματα υπολογιστών.ΧΡΟΝΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ:
Μια διδακτική ώρα.ΠΟΡΕΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ:
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ:
Δίδεται test σωστού – λάθους και συμπλήρωσης του σωστού όρου σε ημιτελείς προτάσεις, διάρκειας 5 λεπτών.